Regeneracja amortyzatorów

Trabantowa mechanika

Moderator: Mod Team

Awatar użytkownika
Skinny Bull
Posty: 52
Rejestracja: 2011-05-11, 21:57
Lokalizacja: Jabłonka Stara(Wlkp)

Regeneracja amortyzatorów

Post autor: Skinny Bull »

Kurcze, stwierdziłem, że jeśli mam jeździć na roz%#@&nych amortyzatorach, to wole je sobie choć zregenerować.

Tutaj znalazłem opis regeneracji napisany przez użytkownika Piotrka:

Do regeneracji trzeba kupić:
- 2 x Simmering 14/24/7 (po jednym na amortyzator)
- 2 x Oring taki, żeby pasował na górną część(nie wiem jaki wymiar, bo mialem część ze sobą). To zamiast tej uszczelki o której pisał MaXx w temacie o amorach. ja miałem oringi o grubości na oko 2 do 2,5 mm co powoduje, że przy skręcaniu trochę mniej wkręca się zakrętka, ale myślę, że nie ma to większego wpływu. Ważne, że dobrze uszczelniają.
- Amortyzol(lub inny olej do amortyzatorów)

Koszty
Olej 15zł
Simmeringi 3,10zł sztuka
Oringi 3zł sztuka

No i trzeba mieć jakąś rurę, żeby zrobić klucz do rozkręcenia.
Ja zrobiłem ze starej hulajnogi(hulajnoga dalej spełnia swoje zadanie, no i ma funkcję rozkręcania amortyzatorów od trabanta). :D


I kilka moich pytań do tego:
1. Jak rozumiem jest to opis regeneracji amortyzatorów starego typu, ja mam 601 z tyłkiem na sprężynach, jak rozumiem wymiary simmerów i oringów będą całkiem inne?
2. Amortyzatory są już w kiepskim stanie, prawdopodobnie i tak nie będą trzymać?
3. Ile tego oleju mam wlać do amortyzatora? Tyle ile wlezie :)?
4. Czy ktoś już to robił (w nowym typie zawieszenia) i czy ktoś ma zdjęcia rozebranego amortyzatora? Ja mam zamiar to robić po raz pierwszy i do tej pory przyglądałem się tylko jak całe tylne zawieszenie wygląda zmontowane w moim Trampku.
5. Jak uniknąć śmierci spowodowanej sprężyną, czyli jak wyciągnąć, a potem założyć amortyzatory bez ściągaczy?
wnuq

Post autor: wnuq »

5. Jak uniknąć śmierci spowodowanej sprężyną, czyli jak wyciągnąć, a potem założyć amortyzatory bez ściągaczy?
zakupić ściągacze najprostsze to koszt około 30-40 zł lub zrób je sam jeśli masz nadmiar wolnego czasu
Skinny Bull pisze:Amortyzatory są już w kiepskim stanie, prawdopodobnie i tak nie będą trzymać?
nie wiem czy to pytanie czy odpowiedź ale jak sam napisałeś tak może być
maxxx601
Posty: 300
Rejestracja: 2011-07-31, 13:15
Lokalizacja: Bdg

Post autor: maxxx601 »

Słabo szukałeś kolego... Wszystkie odpowiedzi na twoje banalne pytania wraz z fotami masz na stronie fascynacitrabantow.na12.pl w dziale forum Garaż :>
Awatar użytkownika
Skinny Bull
Posty: 52
Rejestracja: 2011-05-11, 21:57
Lokalizacja: Jabłonka Stara(Wlkp)

Post autor: Skinny Bull »

Dzięki Maxxx! Nie mam więcej (dla Was) banalnych pytań.
Awatar użytkownika
Kuzyn353
Posty: 2529
Rejestracja: 2011-01-06, 13:13
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Kuzyn353 »

maxxx601 pisze:Słabo szukałeś kolego..
Nasza forumowa szukajka, jeszcze tak nie działa, żeby wyszukiwało na innych forach.
Wychodząc z założenia "banalnych pytań", to każde pytanie i odpowiedź gdzieś już kiedyś padło.
Awatar użytkownika
pingor
Posty: 208
Rejestracja: 2011-09-05, 20:52
Lokalizacja: Leszno

Post autor: pingor »

Czy ma ktos spisane wszystkie elementy ( i rozmiary ) potrzebne do regeneracji amorkow z przodu w 1.1 jak przy okazji bede je rozbierac to chcialem juz powymieniac. Tylko sklep do 16 i jak je rozbiore to nie zdarze juz kupic
misiek6691
Posty: 29
Rejestracja: 2012-06-07, 07:48
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: misiek6691 »

Witam potrzebuje się dowiedzieć ile oleju do przednich amorów ile do tylnych. Ponieważ wziołem się za regenerację . a na Fascynaci .... się strona nie otwiera. Olej kupiłem z Agipa 15w . proszę o szybką odp. ponieważ chce by jutro auto wyjechało.
lewy0111
Posty: 80
Rejestracja: 2012-08-19, 11:57
Lokalizacja: Toruń

Post autor: lewy0111 »

tak dla potomności: amortyzatory bardzo ładnie rozkręca się lekko zgiętym kluczem do szlifierki kątowej
Trabant 1.1 LPG sedan
Awatar użytkownika
Kubeq
Posty: 82
Rejestracja: 2011-11-06, 16:27
Lokalizacja: Karczew

Post autor: Kubeq »

Czy ktoś wie ile oleju należy wlać do amortyzatora?

pozdro
Awatar użytkownika
Dobrzyn
Posty: 425
Rejestracja: 2011-03-01, 16:20
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: Dobrzyn »

Poszukajcie u Skurskiego albo Preuscha. Jest na bank, bo ja robiłem swoje tylne. I Tak mi świta 180ml. Ale tylko świta. No i zawieszenie mam na sprężynie

[ Dodano: 2013-08-25, 15:16 ]
Skurski w 1988 podaje 118ml, Preusch w 1966 80ml
Trabant 6o1.3 Staś Skończony!
Romet 1oo Henio oczekuje remontu
WFM M06 oczekuje remontu
CARTOON TRABANT KLUB POLSKA
zdzicho1995
Posty: 159
Rejestracja: 2012-02-06, 00:02
Lokalizacja: Zamość
Kontaktowanie:

Post autor: zdzicho1995 »

Tył 118ml, a na przód ile ml wlać?
Tył mam na sprężynie.
Gletscherblau Trabant 601 '89 - w trakcie remontu...
Awatar użytkownika
JSM
Posty: 62
Rejestracja: 2015-08-30, 11:29
Lokalizacja: wlkp

Re: Regeneracja amortyzatorów

Post autor: JSM »

Odświeżę temat, żeby nie zakładać nowego.
Chciałbym zregenerować amortyzatory w 1.1 z przodu i z tyłu. Jedyna literatura, jaka chyba wyszła do tego modelu to F. Rawski. Przejrzałem całą dokładnie i nic widzę wzmianki na temat ilości oleju, jaką należy wlać do amortyzatorów z przodu, ktoś pomoże w tym temacie?

W przypadku tylnego amortyzatora, należy wlać ilość, którą wyżej ktoś podał do 601?
Simon1986
Posty: 2
Rejestracja: 2018-10-01, 06:00

Re: Regeneracja amortyzatorów

Post autor: Simon1986 »

Witam, opis regeneracji niestety już pod nieaktywnym linkiem. Czy ktoś mógłby wrzucić opis tutaj lub podać aktywny link?
Odpowiedz