czy mozna wlac taki olej

Trabantowa mechanika

Moderator: Mod Team

tomek2220
Posty: 81
Rejestracja: 2012-01-18, 23:45
Lokalizacja: starogard gdanski

czy mozna wlac taki olej

Post autor: tomek2220 »

Witam czy mogę wlać do skrzyni biegów olej taki jak się leje do skrzyni automatycznej
Chodzi o to że jest teraz coraz zimniej i drugi bieg ciężko wchodzi do rozgrzania się oleju
Obecny olej to oryginalny książkowy
Nie zepsuje się nic w tej skrzyni jak wleje ten rzadszy olej???
szczodrowski
Awatar użytkownika
Wojciech
Posty: 577
Rejestracja: 2012-12-15, 22:47
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Post autor: Wojciech »

Wydaje mi się że możesz mieć przez to problem z wejściem czwórki(wolne koło na gęstych olejach czasem nie "odpuszcza").
Awatar użytkownika
Szumi
Posty: 193
Rejestracja: 2012-12-17, 23:14
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Szumi »

Dokładnie to co mówi Wojciech ja mam zalany gęsty olej i czwórka wchodzi dopiero jak dobrze sie rozgrzeje
Rav
Posty: 25
Rejestracja: 2011-03-01, 15:27
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rav »

Witam!
Się wtrącę.Zalałem kiedyś GL-5 zamiast tego co w książce.Efekt-4 nie wchodzi.Za rzadki olej w 1.1 jak i w 2-takcie robi krecią robotę.Lepiej dolać uszlachetniacza dedykowanego do skrzyń biegów ( np. marki Wynns).Po dolaniu Microtec'a do skrzyni dwusuwa problemów nie było z wolnym kołem i wchodzeniem 4-tego biegu.Przy gęstym oleju jest tak jak napisał Szumi,czwórka wchodzi dopiero po rozgrzaniu.Ale wydaje mi się,że też ma na to wpływ stan "wolnego" koła.Ale to dywagacja ;) Nie znam się,zarobiony jestem ;)
3 trabanty,2 fuega i saxo ;P
Awatar użytkownika
Kuzyn353
Posty: 2529
Rejestracja: 2011-01-06, 13:13
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Kuzyn353 »

Wojciech, Szumi, do automatów jest rzadzizna.
tomek2220 pisze:jest teraz coraz zimniej i drugi bieg ciężko wchodzi do rozgrzania się oleju
A jaki wlany i kiedy wymieniałeś? Może wystarczy zalać to co producent zaleca?
Awatar użytkownika
Wojciech
Posty: 577
Rejestracja: 2012-12-15, 22:47
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Post autor: Wojciech »

Rav pisze:Ale wydaje mi się,że też ma na to wpływ stan "wolnego" koła
Ja kiedyś słyszałem takie mity że jak się wolne koło skończy, to można dolać gęstego oleju do automatów i jeszcze trochę pożyje, tylko będzie taki problem jak u Szumi.

@up Kuzyn
jasne, o tej godzinie już nie mysle 8)
Ostatnio zmieniony 2015-11-25, 22:06 przez Wojciech, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kuzyn353
Posty: 2529
Rejestracja: 2011-01-06, 13:13
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Kuzyn353 »

Rav pisze:GL-5..............Za rzadki olej
Wydaje mi się, co internety potwierdzają, że klasyfikacja GL jest ze względu na obciążenie. A inna klasyfikacja ze względu na lepkość.
Wojciech pisze: gęstego oleju do automatów
olej do automatów jest rzadszy niż ten co wlewasz w traba.
Awatar użytkownika
michal-carrera
Posty: 115
Rejestracja: 2011-09-14, 23:25
Lokalizacja: BUSKO-ZDRÓJ
Kontaktowanie:

Post autor: michal-carrera »

To teraz może ja ze dwa słowa

Olej do automatów zniszczy każdą skrzynię manualną !!!

tak się często dzieje że ludziska zalewają skrzynie półautomatyczne ((( to znaczy skrzynie manualne z przystawką złożoną z silniczków krokowych , które to silniczki zmieniają nam biegi np. skrzynia półautomatyczna z toyoty aygo lub citroena c1 ))) olejem do skrzyń automatycznych który to olej jest zdecydowanie za rzadki.... !!! efekt jest taki że skrzynia manualna zalana olejem dedykowanym do skrzyni automatycznej wyciera się - zaciera się po przejechaniu 5000km

można zalać skrzynię manualną jakimś olejem syntetycznym lub półsyntetycznym ale dedykowanym do skrzyni manualnej a nie do automatu ;-)
Awatar użytkownika
Barył
Posty: 126
Rejestracja: 2011-05-18, 21:31
Lokalizacja: Warszawa-Podciernie

Post autor: Barył »

Znajomy ogarniający bardzo dobrze tematykę olejowa polecił mi do skrzyni 2t olej silnikowy Shell Helix hx7 10w40 którego skład bardzo dobrze pasuje do naszych skrzyń.
Mam go zalanego od ponad roku i wrażenia ze zmiany biegów na duży plus. Miałem kiedyś na poprzednim oleju zgrzyt przy przerzucaniu z jedynki na dwójkę(skrzynia na nowych częściach DDR praktycznie cała nowa), a teraz wszystkie biegi wchodzą elegancko :)
Tak że mogę polecić ten olej.
Jeśli Ci Pomogłem kliknij pomógł :)

Fabryka Basu Trabant 601S 1982
tomek2220
Posty: 81
Rejestracja: 2012-01-18, 23:45
Lokalizacja: starogard gdanski

Post autor: tomek2220 »

Dzięki wszystkim bardzo za wnikliwą odp
szczodrowski
Odpowiedz