Trabant 601 TURBO 65r by milyges

Moderator: Mod Team

maxxx601
Posty: 300
Rejestracja: 2011-07-31, 13:15
Lokalizacja: Bdg

Re: Trabant 601 65r by milyges

Post autor: maxxx601 »

Piękna robota z głową kolego...wiadomo baza była jaka była ale wychodzi z tego fajny trabant. Nie miałeś tej farbycznej rury "rozpórki" pomiędzy kielichami z tyłu? Fabrycznie było przy zawieszeniu na resorze ;)
Awatar użytkownika
milyges
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-29, 20:17
Lokalizacja: Gorlice/Kraków
Kontaktowanie:

Re: Trabant 601 65r by milyges

Post autor: milyges »

Witam,

Rozpórki z tyłu (ani śladów po tym że kiedykolwiek była) nie było.

Miał być wyjazd w tym roku, ale już widzę że nic z tego nie będzie, niestety brakuje czasu.

Powoli sobie dłubę weekendami. Przez ostatni miesiąc:
- Auto postawione na koła:
Obrazek

- Dach wyszpachlowany, zapodkładowany, polakierowany, wykonana podsufitka i wklejony do auta:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

- Ściana grodziowa wygłuszona, wiązka elektryczna rozłożona:
Obrazek

- Niestety okazało się że buda jednak uciekła kilka mm, drzwi kierowcy przecięte i pospawane. Do tego szyba zeszlifowana i duro przycięte tak aby to w miarę pasowało. Na koniec duro (poza tymi na drzwiach) przyklejone (kleiłem masą APP PU50):
Obrazek Obrazek Obrazek

Żaden ze mnie blacharz/lakiernik dlatego nie jest idealnie. Buda jest już mocno zmęczona życiem, ale na tyle na tyle potrafiłem wyrównałem linia nadwozia aby jakoś to wyglądało. Jeszcze muszę się troszkę poznęcać nad drzwiami aby wyrównać otwory, ale całość (chyba) zaczyna nabierać wyglądu. Teraz wyciąć nadmiar kleju, pozostałe otwory i nierówności na panelach zaszpachlować i może będzie to przypominać trabanta ;)

Dodano 06-08-2017
Przez ostatnie tygodnie, auto powoli było doprowadzane do sensownego kształtu. Całość została zaszpachlowana wstępnie szpachlówką z włóknem szklanym a następnie wyprowadzona wykańczającą. Na szpachle i wszystkie przeszlify połozony został grunt reaktywny i podkład akrylowy. W tym momencie buda jest już praktyczne gotowa do matowania pod lakier.
Kilka zdjęć:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam,
milyges
eda90
Posty: 245
Rejestracja: 2017-03-19, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Re: Trabant 601 65r by milyges

Post autor: eda90 »

Widzialem że robieś zastrzały gdzie Ci uciekla buda na co zwrócic uwage żeby do tego nie dopuscic? jest to widoczne?
Awatar użytkownika
milyges
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-29, 20:17
Lokalizacja: Gorlice/Kraków
Kontaktowanie:

Re: Trabant 601 65r by milyges

Post autor: milyges »

Witam,

Też chciałbym wiedzieć dokładnie gdzie uciekła. Otwór drzwiowy od strony kierowcy zmniejszył się o około 6-7mm. Obstawiam że słupek B jakimś cudem się przesunął / przekręcił co powoduje że jest mniej miejsca.
Jak bym robił to jeszcze raz to dodał bym jeszcze zastrzały po przekątnej na dole i jeden między słupkami przy dachu (ale nie wiem czy takie rozwiązanie by się sprawdziło). Na pewno też dokładniej pasował bym drzwi przed finalnym spawaniem całości (sprawdzałem czy drzwi pasują, ale bez zawiasów i jest efekt).

Skończyło się na zeszlifowaniu zawiasów drzwi o 2mm i zwężeniu drzwi (a więc duro, szyby, itp.) o 5mm aby się to sensownie zamykało (a nie na wcisk).
Człowiek w końcu uczy się na błędach :)

Dodano 15-08-2017:
I mamy w końcu lakier :) Jeszcze trzeba wypolerować bo warunki są jakie są i jest trochę wtrąceń a i struktura nie jest idealna (pierwszy raz lakierowałem tak dużą powierzchnię i miejscami wyszła skórka pomarańczy):
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dodano 16-08-2017:
Jednak polerka czyni cuda (na razie na próbę jeden błotnik):
Obrazek Obrazek Obrazek

Jutro lecimy dalej całe auto.

Dodano 18-08-2017:
Tak to wygląda:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Jak na warunki garażowo-polowe to myślę że jest spoko :)
Więcej zdjęć na moim blogasku: https://mhroczny.net/trabant-601/

Dodano 20-08-2017:
Wpadły szyby i pasujemy klapę bagażnika:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dodano 14-09-2017:
Drzwi na tyle na ile byłem w stanie spasowane i sklejone, w weekend szpachlowanie i podkładowanie. Poza tym zamontowane parę drobiazgów:
Obrazek Obrazek Obrazek

Dodano 02-11-2017:
Trochę posunęło się znów do przodu.
Klapa/drzwi potraktowane żywicą i matą a następnie zaszpachlowane, zapodkładowane i w kolor:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Drzwi u klapa na aucie (było trochę walki ale jakoś wygląda):
Obrazek Obrazek Obrazek

Spięta nagrzewnica, zamontowane radio ;)
Obrazek Obrazek

Podłoga wygłuszona matą butylową i pianką gumową:
Obrazek Obrazek Obrazek

Poza tym silnik odpalony, układ chłodzenia zalany płynem i odpowietrzony, pedały i dźwignia ręcznego polakierowane.
Chodzi to tak: https://www.youtube.com/watch?v=-DjdNZ6d6NI (niestety światło już kiepskie)

Generalnie składamy żeby w końcu pojeździć a nie tylko robić ;)


Pozdrawiam,
milyges
Awatar użytkownika
milyges
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-29, 20:17
Lokalizacja: Gorlice/Kraków
Kontaktowanie:

Re: Trabant 601 65r by milyges

Post autor: milyges »

Przez ostatnie pół roku "trochę" się pozmieniało :)
Nie sposób opisać wszystkich zmian które zostały wprowadzone przez ten czas (praktycznie każda sobota to kilka-kilkanaście godzin pracy przy aucie).
W skrócie:
- przód/komora: pomalowana i zamontowana maska, grill, okulary, itp. podkładane lampy, wykonana siatka na grill, częściowo zrobiony porządek w komorze, poprawiona jedna łapa silnika, ogarnięte hamulce (przewody elestyczne & miedziane), poprawiony wybierak biegów
- wnętrze: pomalowana deska, zamontowane zegary, połozona wykładzina, zamontowana półka, kanapa i fotele, tylne boczki gotowe, przednie boczki prawie gotowe, przerobione mocowania szyb elektrycznych, zamontowane głośniki, klamki itp.
- bagażnik: zamocowany akumulator, wykonana skrzynia basowa do wnęki nad akumulatorem
- z zewnątrz: zamontowane polakierowane zderzaki, poprawiony lakier na dachu, zamontowane listwy aluminiowe, zamontowane halogeny, poprawione mocowanie wydechu.

Poza tym w lutym trabant zaliczył okresowe badanie techniczne, po walkach z wydziałem komunikacji tydzień temu odebrałem twardy dowód rejestracyjny :)

W weekend majowy udało się zaliczyć pierwszy zlot - I Klasyczną Gorlicką Majówkę.
Kilka zdjęć:
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Do zrobienia zostało:
- wnętrze: drobne poprawki w tapicerce, schowek w desce, ogarnięcie ramek zegarów,
- bagażnik: w sumie trzeba ogarnąć prawie cały, tj. wykładzina, boczki, schowki, itp.
- mechanika: jedna łapa silnika wymaga poprawek (niby jest ok ale boje się że nie wytrzyma mocy ;)), do przeróbki jeszcze jest wybierak bo na razie ciężko znaleźć 3 i 4.

Pełna dokumentacja fotograficzna dostępna jest na mojej stronie:
https://mhroczny.net/trabant-601/

Zdjęcia + opisy:
https://mhroczny.net/kategoria/trabant-601/

PozDDRawiam!
eda90
Posty: 245
Rejestracja: 2017-03-19, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Re: Trabant 601 65r by milyges

Post autor: eda90 »

Duzo pracy wlozone, gratuluje determinacji. Masz filmik jak jezdzi?
Awatar użytkownika
milyges
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-29, 20:17
Lokalizacja: Gorlice/Kraków
Kontaktowanie:

Re: Trabant 601 65r by milyges

Post autor: milyges »

Mam tylko nagranie z kamerki z przed paru tygodni: https://www.youtube.com/watch?v=eLivdjDM-zA

Brakuje tam jeszcze listew zewnętrznych, zbieżność nie ustawiona i zapłon nie ustawiony do końca (później ustawiłem na lampę) ale jedzie ;)

Dodano 23-05-2018:
W weekend udało się zrobić trochę lepsze zdjęcia :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Nie jest idealnie, dużo rzeczy teraz zrobił bym inaczej (głównie sprawy blacharki i lakierowania), najgorzej (chyba) też nie jest. Myślę że w ciągu miesiąca-dwóch skończę wnętrze i pozostałe drobiazgi tak jak było to założone (miało być 3 lata pracy i prawie tyle wyszło :))

Dodano 25-08-2019:
Przez ostatni rok wpadło turbo, intercooler, nowy sterownik silnika i mnóstwo modów :) nie sposób je tutaj opisać, ale częściowo opisałem prace na swojej stronie. Ostatnio byliśmy na zlocie w bieszczadach. Trabant robi mega robotę na drodze jeżeli chodzi o przyspieszenie :)

Tak to teraz wygląda:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Teraz szykujemy się na TrabiExpo 2019.

Dodano 19-11-2019
Sezon zakończony, więc trzeba robić :)
Silnik wyleciał, będzie rozwiert, inne tłoki/korby i celujemy w ~100KM przy doładowaniu ~1bar. Poza tym wpada serwo hamulca i parę innych zmian :)

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam,
milyges
Awatar użytkownika
milyges
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-29, 20:17
Lokalizacja: Gorlice/Kraków
Kontaktowanie:

Re: Trabant 601 TURBO 65r by milyges

Post autor: milyges »

Witam,

Trochę aktualizacji z zimowych prac :)

1. Wnęka w nadkolu i adapter pod pompę i serwo z Matiza, lakierowanie komory, sanki, łapy, itp. pomalowane proszkowo:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

2. Rozwiert silnika pod większe tłoki z Vitary 1.6, korby ze swifta 1.3, sprzęgło z 1.3:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

3. Nowy komputer - ECU Master EMU (prezent od żony :)), modyfikacje wiązki, dodatkowy czujnik wałka:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

4. Wymiana łożysk w skrzyni biegów:
Obrazek Obrazek Obrazek

5. Zaczęliśmy spinać wszystko w komorze:
Obrazek

6. Bak w wewnątrz potraktowany: FEDOX/FERTAN/TAPOX w celu pomalowania od wewnątrz bo był dość mocno skorodowany.

Silnik jeszcze nie odpalony, brakło czasu i bak dosycha, ale kompresja jest, iskra jest, wtryski klikają, EMU gada ze wszystkimi czujnikami i wyjściami więc musi odpalić :)

Pozdrawiam,
Grzesiek
Awatar użytkownika
RemkoK
Posty: 365
Rejestracja: 2017-10-26, 20:20
Lokalizacja: Jasło

Re: Trabant 601 TURBO 65r by milyges

Post autor: RemkoK »

Kawał precyzyjnej roboty, a tak tylko zapytam y dlaczego silnik od suzuki? Nie nachodziło Cię żeby podrasować 601-ke i zrobić RS-a?
Znów wędrujemy ciepłym krajem,
malachitową łąką morza.
Ptaki powrotne umierają
wśród pomarańczy na rozdrożach...
Awatar użytkownika
milyges
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-29, 20:17
Lokalizacja: Gorlice/Kraków
Kontaktowanie:

Re: Trabant 601 TURBO 65r by milyges

Post autor: milyges »

Hej,

Po pierwsze nie miałem ori silnika, decyzja o suzuki była spontaniczna - trafił się taki ze skrzynią w cenie dwóch dobrych flaszek to wziąłem ;)
a po drugie lubię elektronikę (projektować, budować i modyfikować) a tutaj mam dużo większe możliwości.
Wiadomo - można by i 2takta odpalić na wtrysku ale żeby to miało ręce, nogi i trwałość wymagane by było dużo więcej pracy.

A tymczasem odpalony, wstępnie dłubięte mapy paliwa zapłonu i jeździ :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam.
Por.Jaszczuk
Posty: 8
Rejestracja: 2019-10-18, 19:03

Re: Trabant 601 TURBO 65r by milyges

Post autor: Por.Jaszczuk »

Gratuluję zakończenia prac! Ogrom włożonej pracy i staranność robi wrażenie. Szalony pomysł :)

Wysłane z mojego SM-A750FN przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
milyges
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-29, 20:17
Lokalizacja: Gorlice/Kraków
Kontaktowanie:

Re: Trabant 601 TURBO 65r by milyges

Post autor: milyges »

Hej,

Do zakończenia jeszcze kawałek, ale korzystając z urlopu, w weekend wleciała nowa skrzynia a dziś po poprawkach wybieraka udało się wyjechać (wczoraj pogoda nie pozwoliła) :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Zacząłem powoli też budować mapy paliwa (na razie bez doładowania): https://www.youtube.com/watch?v=iuC40oE8D-8

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
milyges
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-29, 20:17
Lokalizacja: Gorlice/Kraków
Kontaktowanie:

Re: Trabant 601 TURBO 65r by milyges

Post autor: milyges »

Hej,

Drobna aktualizacja:
Z wyglądu nic się nie zmieniło, zrobione 2000km, międzyczasie padło turbo przez zatkany wąż olejowy, wymienione na używkę z allegro i przerobione smarowanie, aktualny boost to 1bar, na hamowni przy 0.9bar wyszło 95KM i 139Nm.
Na razie nic więcej nie będzie zmieniane tylko jeżdżone.
Jako ciekawostkę wrzucam wykres:
Obrazek

Z racji że turbo padło podczas strojenia, to nie mam jak to finalnie wygląda (na wykresie jest ostatni udany przejazd podczas strojenia).

Może nie jest to 1.8T ale i tak robi robotę w tej budzie :)

PS.: Do zobaczenia w Bieszczadach ;)

Pozdrawiam,
milyges
Odpowiedz