Klub Cartoon Trabant został zarejestrowany jako stowarzyszenie w 2005r. Jednak jego tradycje sięgają ubiegłego stulecia. Jednym z pomysłodawców i założycieli klubu był Tomasz Zwoliński. Pod koniec lat 90 XX wieku samochody dawnego bloku wschodniego wychodziły z użycia wypierane przez napływające z zachodu i coraz tańsze nowoczesne samochody. Czasy w których na jakikolwiek używany samochód trzeba było odkładać miesiącami lub latami na szczęście minęły. Koniec XX wieku to czas gdzie ludzie masowo zaczęli zmieniać samochody, a stare konstrukcje takie jak Trabant trafiały najczęściej do najmłodszych zmotoryzowanych, nie posiadających dużego zaplecza finansowego.

Wielu ówczesnych posiadaczy Trabantów zauważyło w tym samochodziku coś więcej niż tylko pojazd. Samochód niegdyś wyśmiewany za swoją prostą konstrukcję, "plastikowe" poszycie i dwusuwowy silnik, nabierał teraz innego znaczenia. Zaczął być zauważany jako symbol minionej epoki. Szyderczy uśmiech ludzi skierowany w stronę Trabanta nabrał całkowicie odmiennego charakteru. Stał się miły, przyjazny i wesoły. Najlepiej widać to podczas zlotów i spotkań, kiedy sznur jadących Trabantów przyciąga ludzi wychodzących tłumnie na drogę. Jadący korowód witany jest gestami pozdrowień, uśmiechami i wesołymi okrzykami dzieci i dorosłych.

W czasie kiedy Internet w Polsce był luksusem i dostęp do niego był jedynie poprzez drogie połączenia telefoniczne, ludzi nie połączył Feacebook i NK. Ich późniejsi założyciele chodzili wtedy z tornistrem na plecach. To Trabant stał się magnesem dla tych osób i kartki lub ulotki z zaproszeniami do spotkań wkładane za szybę napotykanych Trabantów. Tak pod koniec lat 90 narodziła się nowa społeczność - TRABANCIARZE oraz pomysł stworzenia klubu pod nazwą Cartoon Trabant. Klubu w którym Trabanciarze będą mogli dzielić swe pasje i zainteresowania z innymi pozytywnie zakręconymi ludźmi.

Wiele lokalnych spotkań i pierwsze weekendowe zloty w Nowym Mieście, Krakowie, Mrągowie, Raciborzu, Katowicach czy na Bemowie ewoluowały do czegoś niespotykanego wcześniej na taką skalę, legendarnego już dziś corocznego majowego zlotu w Bełchatowie 2001-2006. Tak rok 2001 był początkiem zlotów z "pompą". Liczne atrakcje: konkursy, rajdy, wycieczki, nagrody, przejazdy kolumny dziesiątek Trabantów pod eskortą policji i motocyklistów. Impreza ta była pierwowzorem wielu zlotów, które zaczęły kwitnąć w całej Polsce.

Współczesne zloty: Pyrkomania, Silesia Fest, Trabi Expo, Zloty Pojazdów Komunistycznych, Zawóz, najlepiej odwzorowują charakter i sens istnienia klubu. Wszystkie zloty i akcje charytatywne w których chętnie uczestniczą członkowie, np. WOŚP, są organizowane wolontarialnie przez członków klubu. Wynagrodzeniem dla organizatorów za czas, emocje i środki jest tylko zadowolenie uczestników, wspaniała zabawa i kolejne spotkanie w gronie przyjaciół.

Na imprezy organizowane przez Cartoon Trabant przyjeżdżają setki osób w każdym wieku. Często całe rodziny. Przyjeżdżają do nas miłośnicy Trabantów z Niemiec, Czech, Słowacji oraz Węgier.

Klub Cartoon Trabant organizuje też grupowe wyjazdy Trabantami na zloty organizowane przez kluby naszych zagranicznych przyjaciół. Przed nami kolejny sezon. Serdecznie wszystkich zapraszamy do wspólnej zabawy.

Dla wielu "Trabant", to już nie samochód, "Trabant" oznacza styl życia.

f t g